„Wiła wianki i … szukała kwiatu paproci…”

Zrównanie dnia z nocą, magiczny czas poszukiwania szczęścia i miłości, pragnienie spełnienia marzeń chociażby za cenę czarów. Święto jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości. Ten wyjątkowy czas odkryli i zapragnęli świętować również mieszkańcy Kończyc- Kolonii.

Noc Świętojańska, zwana wcześniej Nocą Kupały, to święto nie tylko sięgające głęboko w obyczaje słowiańskie, ale zawierające też pierwiastki celtyckie, germańskie i indoeuropejskie. Tak było niegdyś i tak było również w Kończycach – Kolonii dnia 24 czerwca.

Atrakcje przygotowane przez organizatorów przyciągnęły licznie mieszkańców. Wśród gości był wójt Gminy Kowala - Sławomir Stanik, który przybył na imprezę wraz z grupą radnych.

Spotkanie Rodzinne „Trzeźwy! Na zdrowie” rozpoczęło się barwnym korowodem, w którym wzięli udział wszyscy mieszkańcy i zaproszeni goście. Korowód prowadzony był przez bryczkę na której siedziała młoda para. Za bryczką szły dzieci z kolorowymi wiankami na głowach, następnie „Stępocianki” z Klubu Seniora w Kowali, w barwnych strojach młodzież z zespołu ludowego „Wolanianki” oraz zaprzyjaźniony zespół ludowy „Bartodziejaki”, a wszystko to w rytm muzyki „Wiła wianki i rzucała je do falującej wody..." który roznosił się po polach Kończyc – Kolonii. Wioska była świątecznie udekorowana, a mieszkańcy przygotowani na święto i gości, dodajmy- wielu gości!

Po otwarciu imprezy przez Wójta Gminy nastąpiło złożenie okolicznościowych życzeń i wręczenie kwiatów dla wszystkich solenizantów tego dnia- Janów i Janin.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników imprezy mnóstwo atrakcji. W programie można było znaleźć między innymi różnego rodzaju gry i zabawy, konkurs na najładniejszy wianek i rzucanie wianków na pal. Pannie, której udało się trafić przepowiadano rychłe zamążpójście.

Animacje grupy „Podwórkowe Anioły” ubogacały bańki mydlane, chusta animacyjna, zabawy związane z Nocą Swiętojańską, malowanie twarzy. W trakcie imprezy wszyscy mieli możliwość oglądania pokazu modelarskiego.

Nie zabrakło także występów artystycznych, w których oprócz ludowych zespołów śpiewaczych wystąpił także młodzieżowy zespół rockowy „Sprzedam Opla” z Radomia, był pokaz talentów muzycznych wykonany przez dzieci z PSP Kończyce – Kolonia.

Stoisko ze swojskim jadłem, przygotowane przez Klub Seniora, stanowiło niezwykłą pokusę. Swojski smalec, smaczne ogórki półkiszone i kiszone, a wszystko pachnące, przyozdobione polnymi bukietami, okraszone uśmiechami pań, dowcipem i domową atmosferą. Mieszkańcy natomiast przygotowali pyszne ciasta, ciasteczka i babeczki, które wystawione były do degustacji dla uczestników spotkania rodzinnego. A wszystko gratis.

Podczas różnorodnych atrakcji niewiasty wolnego stanu przyozdabiały wianki wśród, których Komisja wybrała najpiękniejsze. I to Amelka Maziarek, Nikola Kuc, Patrycja Rosik otrzymały nagrody. Dla trzech rodzin, które zapisały się w Punkcie Rejestracji Rodzin przygotowane zostały mapki z planem dotarcia do miejsca, gdzie został ukryty kwiat paproci. W poszukiwanie zaangażowały się rodziny Państwa Głuch, Mucha i Kaczor za co otrzymały atrakcyjne upominki. Natomiast główną nagrodę dla rodziny wylosowała Pani Monika Kosowska.

Atrakcją był również gościnnie występujący zespół ludowy „Bartodziejaki" z zaprzyjaźnionej gminy Jastrzębia. Piękne stroje prezentowały się szczególnie wyraziście w czasie tańca Polki i Kujawiaka.

Oprócz grilla, ogniska z pysznymi kiełbaskami triumf święciły podpłomyki wykonane samodzielnie ze swojskim dżemem. Końcową atrakcją- niespodzianką był teatr ognia. Pomiędzy przybyłymi krążyła cyganka i czarownica, które pilnowały czarne koty. Karciane koty i lisie zaloty pod szałasem tajemnic przyciągały wielu mieszkańców, bo wszyscy pragnęli poznać przyszłe sukcesu i numery w toto- lotka.

Wokół iskrzyły się niespodzianki, liście uśmiechały się zielenią a płoty balonami. Szczęście chodziło parami z rodzinami.

Szerokie partnerstwo wydało niezwykły owoc integracji, aktywności, zaangażowania, a przede wszystkim poczucia bliskości i radości. A dzisiaj można do tego dodać poczucie dumy i satysfakcję. Podziękowania należą się wszystkim współorganizatorom imprezy: społeczności wiejskiej, Publicznej Szkole Podstawowej w Kończycach , Ochotniczej Straży Pożarnej z Kosowa, Klubowi Seniora, Klubowi Wolontariusza, Urzędowi Gminy oraz GOPS w Kowali ze Świetlicą Środowiskową „Szansa" i Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych w Radomiu.

Tym działaniem integrującym wiele sił społecznych włączyliśmy się również w akcję Czerwca Aktywnych Społeczności w tym roku pod hasłem: „Zróbmy coś dla siebie i dla swoich społeczności”. Udało się Kończycom – Kolonii.

Spotkanie rodzinne „Trzeźwy! Na zdrowie” odbyło się w ramach projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet 7; Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.