Integracja poprzez sport.

Kolejna propozycja działań środowiskowych zgromadziła w sobotę – 21 lipca 2012r. grupę około 150 mieszkańców wsi Maliszów i okolicznych wsi gminy Kowala. Trasa wiodła przez malownicze wioski Grabinę, Józefów i Romanów. W Rajdzie wraz z dziećmi i młodzieżą jechali rodzice i seniorzy.

Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy został otworzony oficjalnie o godzinie 10.30 przez Wójta Gminy Kowala Sławomira Stanika wraz z prezesem Stowarzyszenia „Wspólna sprawa” i zarazem radnym wsi Maliszów Dariuszem Chruślakiem. Nad bezpieczeństwem czuwała policja Komendy Miejskiej w Radomiu Wydziału Ruchu Drogowego. Młodszy Aspirant – Wiesław Lipiński przedstawił zasady bezpiecznego poruszania się rowerzysty po drodze. Gminnej drużynie kolarskiej asystował również Pan Dariusz Miedzak, kolarz z Radomskiej Grupy Kolarskiej INTEGRA, który podzielił się kilkoma dobrymi radami, przydatnymi dla tych, którzy pasjonują się jazdą na rowerze. Nasi rajdowcy wyruszyli tuż po godzinie 11.00 po błogosławieństwie księdza Bogdana Siurnika proboszcza z parafii pw. Św. Judy Tadeusza z Dąbrówki Warszawskiej. Celem głównym naszego wyjazdu była integracja mieszkańców, zamierzaliśmy być ze sobą, wspólnie się uczyć, podziwiać nasze okolice i cieszyć się z tego, że to właśnie tu mieszkamy. Trasa jaka była do przebycia to około 12 km. Na pierwszym przystanku na naszych rajdowców czekały słodkie napoje, balonowe zwierzątka, dzieci miały malowane twarze oraz uczestnicy mogli udekorować swoje pojazdy kolorowymi bibelotami.

Kolejny przystanek to była niespodzianka, ponieważ na uczestników czekał aktor, który przedstawił spektakl plenerowy „ Teatr pełen…zdarzeń” podczas , którego udało się zaangażować dzieci i dorosłych do stworzenia wspólnego przedstawienia. Pomysł wyjścia z teatrem do ludzi spotkał się z ogromną życzliwością i entuzjazmem ze strony wszystkich uczestników rajdu. Przedstawienie wspaniale ożywiło wakacyjną atmosferę i zapewniło wiele niezapomnianych wrażeń. Dzieci nie trzeba było namawiać, aby czynnie brały udział w przedstawieniu.

Mieszkanki wsi, przez które wiodła trasa Rajdu zadbały by uczestnicy mieli co jeść i przyszykowały wspaniały poczęstunek. Rowerzyści mogli się posilić chlebem ze swojskim smalcem, do tego ogóreczki małosolne oraz pyszne ciasto.

Na mecie czekały na uczestników kolejne atrakcje: pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, kolejny występ Andrzeja Kuby Sielskiego, który zareżyserował wspólne przedstawienie i zabawę z publicznością. Dzieci mogły się wykazać w „Mini Szansie na Sukces”, gdzie zaprezentowały swoje talenty wokalne. Później przyszedł czas na zapowiadany konkurs latawców. W konkursie wzięły udział latawce wykonane przez dzieci z Maliszewa oraz dzieci ze świetlic w Dąbrówce Zabłotniej, Kowali i Trablic. Na koniec odbył się mecz piłki nożnej. Wynik 3:2 przyniósł zwycięstwo drużynie „żółtych”. Wszyscy uczestnicy mogli posilić się pysznymi kanapkami, słodkimi wypiekami Pań z Maliszewa, owocami oraz watą cukrową.

Spotkanie Rodzinne- Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy odbył się w ramach Programu Aktywności Lokalnej realizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy Stowarzyszenia „Wspólna Sprawa” z Maliszewa w projekcie „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet 7; Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.